Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

NORMY

Znaczna część życia społecznego ma postać zachowań rutynowych. Ludzie budzą się i idą spać o pewnych porach, jedzą posiłki według pewnego schematu i ubierają się w określony sposób. To nie przypadek. Nasze zachowanie jest poddane strukturze norm, przepisów i regulacji społecznych nakazujących odpowiednie zachowanie w szczególnych sytuacjach. Normy mogą również kształtować zachowania ludzi wobec siebie. „Normy przyzwoitości” określają stosowne zachowania wobec innych.

Struktura norm społecznych („struktura normatywna”) jest podzielona na zwyczaje, obyczaje i prawa. Zwyczaje. Zwyczajami nazywa się rutynowe czynności życia codziennego. Są to nawykowe działania, takie jak budzenie się o tej samej porze, nalewanie mleka do płatków, strzyżenie trawnika, palenie śmieci, ubieranie się odpowiednio do okazji, jedzenie za pomocą sztućców. Zwyczaje mają małe znaczenie moralne: częściej bywają kwestią smaku czy gustu. Ludzie powinni zachowywać się zgodnie z ustalonymi zwyczajami: jeśli jednak tego nie robią, uważa się ich zazwyczaj za ekscentryków, dziwaków czy nieokrzesańców, ale nie za ludzi złych czy złośliwych. Gdy ludzie naruszają obowiązujące zwyczaje, stają się obiektem plotek i żartów, nie bije się ich jednak ani nie wsadza do więzienia.

Obyczaje. Obyczaje są normami uważanymi za najistotniejsze dla funkcjonowania społeczeństwa i życia społecznego jako całości. Dlatego, na przykład, naruszenie normy poszanowania własności prywatnej jest niezwykle poważną sprawą. Obraża ono społeczne pojęcie rozdzielania dóbr. Wartości patriotyczne określają obyczaje związane z odpowiedzialnym zachowaniem obywateli. Ciągle powracające dyskusje na temat bezczeszczenia flagi amerykańskiej budzą silne emocje dlatego, że takie zachowanie dotyka najważniejszych definicji „bycia obywatelem”, niezwykle istotnych dla społeczeństwa jako całości.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.