Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

NIE PUSZCZAJ MIMO USZU TEGO, CO MÓWIĄ INNI CZ. II

Takie ’’informacje zwrotne” od innych są jedną z najważniejszych technik zmiany autoportretu stosowanych w grupowej psychoterapii. Jestem pod świeżym wrażeniem z ostatniego weekendu: spotkaliśmy się z grupą trzeźwych alkoholików i ich żon z pewnego Klubu Abstynenta, którzy od paru lat przyjaźnią się ze sobą i żyją – tak to określali – jak w rodzinie. Zaproponowaliśmy im na zakończenie, żeby każdy wysłuchał od wszystkich członków grupy informacji o dwóch rzeczach, jakie się w nim podobają, i dwóch, które się nie podobają. Trochę się tego bali, ale później wszyscy byli uszczęśliwieni. Mówili, że mimo dobrej znajomości i częstych kontaktów jeszcze nigdy nie dowiedzieli się tyle o sobie i że nie przypuszczali, jak dobrze inni o nich myślą.

W naturalnych, nieterapeutycznych sytuacjach, prawie nigdy nie ma do tego okazji. Czasami na obozach harcerskich czy Oazach robi się podsumowanie dnia z podziękowaniem dla tych, którzy coś dobrego dzisiaj dla mnie zrobili. Niektóre małżeństwa zachowały z czasów pierwszego zakochania zwyczaj mówienia sobie o miłości i ważności dla siebie nawzajem. Niekiedy przeglądu wspólnej przeszłości dokonują osoby sposobiące się do śmierci.. Są to wszystko rzadkie, wyjątkowe sytuacje. Normalnie jesteś skazany na domysły albo przypadkowe strzępki informacji.

Mogę Cię tylko zachęcać: nie zamykaj oczu i uszu. Nawet z tych strzępków da się złożyć obraz bardziej prawdziwy niż Twoje u uwalone dawno temu przeświadczenie. Ważne jest nie tylko to, co możesz usłyszeć, ale przede wszystkim inne sygnały – oczy rozjaśnione na Twój widok, oznaki uuski i pamięci, żywe zainteresowanie słuchacza, kiedy mówisz o sobie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.