Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

ROZWÓJ RUCHOWY NIEMOWLĘCIA

I Rozwój ruchowy niemowlęcia polega na wzrastającej wraz z wiekiem ! umiejętności dziecka do przyjmowania i zmiany określonych pozycji ciała, zwanych postawami, oraz do przemieszczania się w przestrzeni (ruchy łokomocyjne), jak również przemieszczania jednych części ciała w stosunku do innych (zwroty głowy, tułowia i kończyn). Rozwój ruchów podlega dwom prawom, a mianowicie prawu następstwa cefalokaudalnego i prawu następstwa proksymodystalnego. Zgodnie z pierwszym prawem ruchy rozwijają się, a napięcie mięśni (tonus) przekształca się w kierunku od części głowowej, przez ramiona, górną i dolną część tułowia, aż do nóg. W myśl drugiego prawa rozwój ruchów rozpoczyna się od głównej, podłużnej osi ciała (kręgosłup) do części coraz bardziej od niej oddalonych.

Między 1 a 2 mies.ż. niemowlę potrafi już zasadniczo utrzymać głowę wzdłuż długiej osi tułowia, jakkolwiek chwieje się ona jeszcze przy każdej zmianie pozycji ciała. Niemowlę 3-miesięczne trzyma już głowę szytwno nawet wtedy, gdy je ktoś podniesie do pozycji pionowej.

Dziecko 3-miesięczne położone na brzuszku potrafi unieść swobodnie głowę i trzymać ją przez czas dłuższy w tej pozycji. W kilka tygodni później (ok. 5 mies.ż.) niemowlę położone na brzuszku unosi już głowę z górną częścią tułowia, podpierając się przy tym rączkami. Dopiero jednak w wieku 5-6 mieś. dziecko leżące na plecach zdolne jest zgiąć głowę w kierunku tułowia i odchylić ją samodzielnie od posłania. Począwszy też od tego momentu można uznać, że zdobyło ono w pełni kontrolę nad swymi ruchami głowy i szyi.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.