Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

RUCHLIWOŚĆ SPOŁECZNA

Pionowa ruchliwość społeczna odnosi się do zmiany pozycji społecznej na inną o wyższej lub niższej randze. Na przykład: sprzedawca na stacji benzynowej, który po ukończeniu kursów wieczorowych zostaje przedstawicielem handlowym, wykazuje ruchliwość społeczną w górę: zwolniony z banku kierownik, który zostaje agentem ubezpieczeniowym, wykazuje ruchliwość społeczną w dół.

Pozioma ruchliwość społeczna dotyczy zmiany pozycji społecznej na inną – o mniej więcej takim samym statusie. Na przykład: kasjer bankowy, który zostaje agentem ubezpieczeniowym, wykazuje poziomą ruchliwość społeczną. Różnice statusu między tymi dwiema pozycjami są minimalne.

Socjologów interesuje szczególnie międzypokoleniowa ruchliwość społeczna, czyli zmiana pozycji społecznej dzieci w stosunku do pozycji, jaką zajmowali rodzice. Prawnik, którego ojciec był kierowcą ciężarówki, wykazuje międzypokoleniową ruchliwość w górę. Nauczyciel, którego ojciec był lekarzem, wykazuje w pewnym stopniu międzypokoleniową ruchliwość społeczną w dół.

Wewnątrzpokoleniowa ruchliwość społeczna odnosi się do zmiany pozycji społecznej jednostek w trakcie ich życia. Sprzedawca ze stacji benzynowej, który został przedstawicielem handlowym, wykazał wewnątrzpokolenio- wą ruchliwość społeczną w górę, natomiast kierownik z banku, który został agentem ubezpieczeniowym, wykazał wewnątrzpokoleniową ruchliwość społeczną w dół. Te dwa przypadki są przykładami ruchliwości pionowej. Agent ubezpieczeniowy, który zostaje agentem biura podróży, wykazuje poziomą wewnątrzpokoleniową ruchliwość społeczną.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.