Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

Wzmocnienia moralne

Ten prosty eksperyment jest nader pouczający. Dla małych dzieci „uznanie społeczne” było wzmocnieniem zbyt słabym i dlatego nie mogło zmusić ich do długotrwałego wysiłku. Dopiero wprowadzenie bodźców materialnych dało oczekiwane wyniki.

Danych tych nie można uogólniać. Trudno byłoby kwestionować pogląd, że w pewnych okolicznościach wzmocnienia moralne są silniejsze i bardziej odpowiednie niż wzmocnienia konsumpcyjne. Podstawowym stymulatorem pracy wielu wybitnych uczonych, nauczycieli, lekarzy czy polityków jest nie tyle znośna płaca, ile uznanie wyrażone przez uczniów, podziw społeczeństwa, uczucia przyjaźni i przywiązania czy rozwój własnego kraju.

Dobór odpowiednich wzmocnień pozytywnych jest jednak sprawą bardziej skomplikowaną, niż to wynika z dotychczasowych rozważań. Okazuje się bowiem, że ten sam bodziec zewnętrzny może być wysoką nagrodą dla niektórych ludzi i surową karą – dla innych. Tę dość paradoksalną tezę da się zilustrować za pomocą niezliczonych przykładów. W pewnej rodzinie urodziły się dwie dziewczynki- -bliźniaki. Zgodnie z tradycją matka starała się ubierać je identycznie. Jednak już w wieku czterech lat dziewczynki zaczęły głośno protestować przeciwko temu. Był to protest przeciwko standaryzacji. Za wszelką cenę chciały wyglądać inaczej, chciały być inne. Taka reakcja wywołała zdziwienie rodziców. „Czyż to nie przyjemnie – spytała matka – gdy przechodnie na ulicy mówią: Zobacz, jakie miłe bliźniaki?” Odpowiedź dziewczynek była charakterystyczna: „Takie uwagi są dla nas przykre, wolimy, żeby mówiono o nas, że jesteśmy dwojgiem różnych dzieci.” Jest to przykład8 nader pouczający. O ile dla rodziców opinia o podobieństwie dziewczynek była wzmocnieniem pozytywnym, o tyle dla tych ostatnich stanowiła ona rodzaj surowej kary.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.