Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

Zainteresowania dzieci w młodszym wieku szkolnym

Rozsiew grup zainteresowań dzieci w młodszym wieku szkolnym przedstawia tabela 50. Zainteresowania dzieci w młodszym wieku szkolnym, jak wynika z tabeli 50, dotyczą licznych dziedzin i przedmiotów, zaś fakt występowania ach zarówno w pierwszej, jak i w drugiej fazie tego okresu wskazuje, iż są one rzeczywiście reprezentatywne dla całości tego okresu. Analiza zebranego materiału ujawniła, że zainteresowania większości dzieci mają szeroki zakres, przy czym niektóre dzieci określają łatwo swoje dominujące zainteresowania, ale znacznej grupie trudno jest określić, które z nich przeważają. Tak np, dziewczynka z kl. III pisze: „Najbardziej lubię czytać, pomagać mamusi, uczyć się, rysować, grać w różne gry, układać bajki i zapisywać je w specjalnym zeszycie, lubię rysować, prasować, prać, malować farbami, szyć, gotować, bawić się w biuro i pisać na maszynie, bawić się lalkami, układać domki z klocków”.

Nie stwierdzono istotnych różnic między zainteresowaniami dziewcząt i chłopców na poziomie tego wieku. Nie wystąpiły też wyraźne różnice między zainteresowaniami dzieci ze szkół śródmiejskich (56,68% badanych) i ze szkół peryferyjnych (43,32% badanych). Pewne różnice zaznaczyły się jednak w ostatnich dwóch grupach badanych dzieci w zakresie zabaw ruchowych i sportu, co oczywiście łączy się z szerszą i wolniejszą przestrzenią peryferii stolicy. Dzieci ze szkół peryferyjnych podają, że bawią się na podwórku: w kl. !-54,4%, w kl. II’-62,6%, w III’- 63,7%, w IV -63,4%. Natomiast dzieci ze śródmieścia: w kl. I – 39,4%, w 11 – 36,2%, w III -32,4%, w IV-28,8%.

Okazało się, iż zainteresowania sportem i zabawami ruchowymi należą do czołowych zainteresowań młodszego wieku szkolnego. Utrzymują się one na trzech pierwszych pozycjach w ciągu całego młodszego wieku

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.