Dobry psycholog z Warszawy. Skuteczna pomoc psychologiczna. Zadzwoń po badanie!

Zorganizowanie sytuacji dydaktycznej dla uczniów

Nie jest jednak łatwo tak zorganizować sytuację dydaktyczną, aby wszyscy uczniowie pomagali sobie wzajemnie, gdy większość osób w klasie przyswoiła już sobie dany materiał mniej więcej przed rokiem. Ponadto, konieczność ćwiczenia łańcuchów ruchowych i słownych, które rówieśnicy z łatwością odtwarzają z pamięci i stosują, może być dla uczniów czymś upokarzającym. Po prostu nie będą oni uważać na tego rodzaju zadania i nie będą ich ćwiczyć, a ćwiczenie jest oczywiście jednym z ważnych specyficznych warunków uczenia się łańcuchów.

Skutecznym sposobem nakłaniania uczniów do ćwiczenia łańcuchów, przyswajanych zazwyczaj w młodszych klasach, jest zorganizowanie sytuacji dydaktycznej, w której pomagają oni uczyć tych łańcuchów młodszych uczniów. Wielu uczniów uważa uczenie młodszych dzieci za zadanie niezwykle przyjemne, zwłaszcza jeśli wykonuje się je w godzinach lekcyjnych.

Zajęcia takie, polegające na indywidualnym uczeniu młodszego dziecka przez starsze, można zwykle zorganizować, pytając nauczycieli młodszych dzieci, którzy z ich uczniów odnieśliby korzyść z dodatkowego ćwiczenia określonych łańcuchów ruchowych lub słownych. Jest to sposób podejścia, którego spróbowałbym w odniesieniu do Michała. Zapytałbym go, czy chciałby trzy lub cztery razy dziennie poświęcić kilka minut, pomagając dziecku z niższej klasy uczyć się działań arytmetycznych. Nie próbowałbym oszukiwać, by go namówić do robienia tego, lecz po prostu powiedziałbym mu, że moim zdaniem ćwiczenie takie pomogłoby mu nauczyć się tych działań, a jednocześnie wyświadczyłby wartościową przysługę dziecku, które ma trudności w nauce.

Porozmawiałbym z innym nauczycielem, aby upewnić się, że dziecko, z którym ma pracować Michał, uchwyciło znaczenie łańcuchów słownych, których ma się nauczyć. Zadaniem Michała będzie zapewnienie nadzorowanego ćwiczenia uczniowi, który już rozumie zasady działań arytmetycznych. Nauczanie tych zasad nie będzie jego zadaniem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.